Kadın hastalıkları / Jinekoloji

Hastalarımdan duyduğum en sık sözdür herhalde ''kadın olmak zor''

Zor hakikaten de çözümsüz değil.

Cem Yılmaz' ın bir gösterisinde yaptığı bir yorum çok hoşuma gitmişti. ''Kadın insanın bir üst modelidir. Her ay update edilmeleri o yüzden''

Bu kadar karmaşık bir yapının ara sıra aksaklıklar göstermesi garip olmamalı.Ergenlikten menopoza hayatınızın herhangi bir döneminde jinekolojik problemlerle karşılaşırsınız.

Kafanız karışır, aklınıza olmadık senaryolar gelir. Bir de google a danışırsanız eyvah eyvah... Olduk olmadık bir sürü hastalığı kondurursunuz kendinize. Emin olun işin içinden çıkamayıp başvurduğunuz jinekolog bile bu senaryoların çeşitliliği karşısında şaşırıp kalır. Halbuki kim bilir durum olağan, çözüm basittir. Ya da kolay bir takım çözümlerle halledilebilir bir şeydir.

Ya da önemli değildir diye geçiştirdiğiniz, başınıza olmadık işler açabilecek bir sorun, erken teşhis ve erken önlem alınmasıyla kolayca çözümlenebilir. Ne derler? Erken teşhis hayat kurtarır...

Vajinal akıntı, kaşıntı,

Adat düzensizliğI,

Ağrılı adet görme,

Adet öncesi gerginlik,

Kasık ağrısı,

Kısırlık,

Tekrarlayan gebelik kayıpları,

Erken doğum,

Düşük,

Rahim sarkması,

Idrar kaçırma,

Myom,

Yumurtalık kistleri,

Çikolata kisti,

Endometriozis,

Aşırı tüylenme,

Polikistik over sendromu,

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar,

Genital siğiller,

Servikal polipler,

Cinsel fonksiyon bozuklukları;

Vajinismus,

Ağrılı cinsel ilişki,

Cinsel isteksizlik,

Dış gebelik,

Istenmeyen gebelikler,

Gebelik sonlandırılması,

Kürtaj,

Jinekolojik kanserler;

Rahim ağzı kanseri,

Rahim kanseri,

Yumurtalık kanseri,

Menopoz ve menopozal sorunlar; vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki, ateş basması, terleme...

 

Bunlar kadın hastalıkları denince aklımıza gelen çeşitli sorunlar. Bunların hemen hepsi erken önlem alınca ya da geleneksel bir terimle yılanın başını erken ezince nispeten hasarsız ya da az hasarla kurtulabileceğiniz sorunlar.

Uzman ellere teslim edin kendinizi. Sorunlarınızı utanmadan, korkmadan, eleştirilme kaygısı taşımadan, sorununuzun sır olarak kalacağından emin olarak anlatın. Anlatın ki dikkatlice dinleyelim, çözüm bulalım. Anlaşılabilir miyim kaygısı taşımayın. Sizin için utanç verici bir sorun, unutmayın ki bir jinekoloğun işidir. Sizin başınıza ilk kez gelmiştir ama aynı konu jinekoloğun hem eğitiminde yer alır hem de meslek hayatında defalarca karşılaştığı, çözüm bulduğu bir durumdur.

Gelin sorunlarınızı birlikte çözelim. Kadın hastalıkları konusunda en güncel yaklaşım, tedavi ve çözümlerle sorularınız ve sorunlarınız için desteğe hazırım.
Facebook Twitter Google+ LinkedIn Pinterest Addthis
Uzmana soru sormak ister misiniz?
Whatsapp Hattı